W Europie coraz bardziej popularna staje się turystyka industrialna, czyli podróżowanie śladami starych obiektów przemysłowych.
W Polsce rejonem idealnym do uprawiania turystyki industrialnej jest oczywiście Górny Śląsk. Spośród wielu ciekawych miejsc, na uwagę zasługują dwa skanseny górnicze w Zabrzu: Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” i Skansen Górniczy „Królowa Luiza”.
Kopalnia „Guido” powstała w XIX wieku (1855 rok), w okresie, gdy Zabrze było własnością hrabiego Guido Henckela von Donnersmarcka, orędownika rewolucji przemysłowej na tych terenach.
Od lat 30 XX wieku znaczenie kopalni malało. Po II wojnie światowej istniała ona już tylko jako nieczynny rejon Kopalni Makoszowy.
Szczęśliwie dla Zabrza oraz przybywających tu turystów, 16 czerwca 2007 roku, obiekt kopalni „Guido” został otwarty dla zwiedzających jako centrum muzealno-kulturalne.
W korytarzach i komorach górniczych na poziomie 170 metrów pod ziemią zobaczyć można narzędzia górnicze, sprzęt ratunkowy i wystawę geologiczną, a także dobrze zachowane stajnie pracujących niegdyś pod ziemią koni. Na poziomie 320 m zwiedzający poczuć się mogą jak prawdziwi górnicy. Na turystów czekają tu liczne urządzenia górnicze, a także dostarczające niezapomnianych przeżyć wyrobiska. Na poziom ten nie mogą wjechać dzieci poniżej 7 roku życia.
Na obu poziomach odbywają się także imprezy kulturalne – wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne.
Zjazdy pod ziemię w kopalni „Guido” odbywają się:
- we wtorki od 9:00 do 18:00,
- od środy do piątku od 9:00 do 14:30,
- w soboty i w niedziele od 12:00 do 16:00.
Konieczna jest rezerwacja, której dokonać można od wtorku do piątku (8:30-15:00) oraz w soboty i w niedziele (12:00-17:00).
Kopalnia „Królowa Luiza” powstała w 1791 roku, inicjując wielką rewolucję przemysłową na Górnym Śląsku. Od lat 20. XIX wieku znaczenie kopalni zaczęło jednak z roku na rok maleć. W 1929 roku kopalnię podzielono na dwie części. W 1973 roku zakończono eksploatację węgla w części zachodniej. Dwadzieścia lat później, przedstawiające wartość historyczną, obiekty kopalniane wpisane zostały do rejestru zabytków województwa katowickiego i, z inicjatywy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, utworzono tu Skansen Górniczy „Królowa Luiza”.
Skansen ten składa się z dwóch części:
- naziemnej, wokół dawnego szybu „CARNALL” (zobaczyć tu można parową maszynę wyciągową z 1915 roku, wentylator z 1907 roku oraz wiele innych urządzeń i maszyn górniczych, wnętrze rozdzielni elektrycznej, kompresorownię, akumulatorownię; znajduje się tutaj także kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli),
- podziemnej, wokół dawnego szybu „WILHELMINA” (zobaczyć tu można wyrobiska z początków XIX wieku, urządzenia transportujące węgiel oraz przejechać się kolejką górniczą „Karlik”).
Skansen „Królowa Luiza” zwiedzać można po dokonaniu telefonicznej rezerwacji (od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30-15:30).
Ze względu na, znajdujące się w części podziemnej schody, pochylnie i torfowiska, część ta nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
Kopalnia Guido jest jedną z ciekawszych atrakcji nie tylko w Zabrzu ale również w całej aglomeracji śląskiej. Ciekawostką jest również fakt, że raz na jakiś czas odbywają się tam wydarzenia artystyczne.